Sitodruk to druk sitowy, jest to jedna z najpopularniejszych technik druku. Polega na wykorzystaniu szablonu z nałożoną siatką z tkaniny, włókien syntetycznych albo metalowych drutów.

Odbitka powstaje w procesie przetłaczania farby przez matrycę. Wydruk może być wykonywany ręcznie lub za pomocą specjalnych pras, a jego jakość będzie zależeć między innymi od gęstości użytej siatki. Metoda sitodruku jest bardzo prosta i niedroga, dlatego wykorzystuje się ją w tworzeniu różnego rodzaju materiałów poligraficznych takich jak bilbordy, plakaty, kalendarze, foldery reklamowe, nadruki na koszulkach i inne gadżety reklamowe. Wydruki za pomocą sitodruku są tanie i łatwe w produkcji, dlatego cieszą się tak dużą popularnością.

Gdzie jest używany sitodruk?

Sitodruk umożliwia zadrukowanie dużych płaszczyzn, jak i tworzenie niewielkich materiałów poligraficznych. Tę metodę można wykorzystać między innymi na takich powierzchniach jak plastik, karton, tkanina, drewno, papier, PCV, metal. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że tego typu wydruki są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak wysokie temperatury, promienie UV, wodę czy detergenty. Wykorzystując metodę sitodruku można wykonać wydruk w dowolnym rozmiarze, co więcej można to zrobić na większości materiałów.

Gdzie wykonać taki wydruk?

Obecnie praktycznie każda drukarnia posiada usługę sitodruku w swojej ofercie. Pamiętajmy jednak, aby wybrać firmę z doświadczeniem, która posiada odpowiedni sprzęt. Najlepiej wcześniej wykonać wydruk próbny, aby sprawdzić czy jego jakość na pewno nas satysfakcjonuje.